יעקב אביב: האם כל אחד יכול להיות מפקח פרטי? ומה לגבי מפקח ציבורי?

יעקב אביב, מפקח בנייה, עושה סדר בתחום פיקוח בבנייה ציבורי ופיקוח בבנייה פרטית, האם כל אחד יכול להיות מפקח? ומה הן הדרישות עבור מפקח בפרויקטים ציבוריים ובפרויקטים פרטיים?

למה מפקח בנייה חשוב בכל פרויקט בנייה? יעקב אביב מסביר

פרויקטים ציבוריים ופרויקטים פרטיים נבנים בהצלחה באמצעות מפקח בנייה מקצועי ומנוסה, מפקח בנייה מומלץ עושה את ההבדל בין פרויקט עם מינימום תקלות ובעיות לבין פרויקט עם תקלות ובעיות רבות, סיכונים באתר הבנייה והפסדי זמן וכסף.
מפקח הבנייה הוא הגורם המקצועי שאחראי על כל פרויקט הבנייה, אליו תפנו כגורם ראשון או בין הראשון בשלב התכנון של הפרויקט והוא לרוב יהיה אחראי מתחילתו ועד סופו באישור האכלוס.

מפקח בנייה מנוסה, יעקב אביב, מסביר על תפקידו של מפקח הבנייה :"מפקח טוב הוא מפקח אחראי ומפקח שחוסך כאבי ראש וטעויות רבות שנעשות בבנייה, מפקח הבנייה דואג שלא יחזרו על אותה הטעות, שיעמדו בהסכמים ובלוח הזמנים, דואג לניהול אתר הבנייה, מפקח על הקבלן ואנשי המקצוע, מטפל בבירוקרטיה ומוסיף ערך מוסף לניהול הפרויקט. חשיבותו של מפקח הבנייה ברורה לכל אדם בר דעת".

מה הדרישות בשביל להיות מפקח בנייה ציבורי?

להבדיל מפיקוח בנייה פרטית, מפקח בנייה בבנייה ציבורית וכל בנייה שאינה וילות, מחויב לניסיון רב שנים וניסיון רב מטרים בבנייה.
בניית מוסדות חינוך וקהילה, בנייה עבור המדינה, בניית בנייני מגורים, בניית משרדים ותעשייה – כאלו אלו ועוד מחייבים ניסיון רב, פרויקטים הכוללים קהל גדול עם כסף רב בתוכם לא יזוז לשום מקום ללא מפקח בנייה מנוסה אותו יבחרו בהתאם לתנאים מחמירים ודגש על ניסיון רב.
בפרויקטים ציבוריים ובנייה שאינה וילות ישנם לרוב גורמים רבים המעורבים וכסף רב, הדגש יהיה על ותק רב בבנייה ציבורית, וניסיון בשטח לפי מטרז'ים בבנייה הנמדד לפי מטרים בינוי עליהם פיקח מפקח הבנייה.

יעקב אביב מסביר כיצד הבנייה הציבורית הצליחה לקדם בצורה טובה את הפיקוח על הבנייה: "למעט וילות שבהן לעיתים אנשים חוסכים ומסתבכים בגדול, לא ניתן למצוא פרויקט ללא מפקח בנייה מקצועי, בנייה ציבורית כוללים לעיתים פרויקטים בהיקפים גדולים במיוחד, עם מערכות מתקדמות, תקציבים גדולים ובהם הניסיון חשוב יותר מהשכלה".

יעקב אביב: "בפרויקט בנייה פרטית כל אחד יכול להיות מפקח, חובה לבדוק ניסיון"

האם כל אחד יכול להיות מפקח בנייה פרטי? יעקב אביב עונה: "בנייה פרטית פרוצה יותר, למעשה כל אחד יכול להיות מפקח בנייה פרטית (וילות) וכל אחד יכול לשווק את עצמו כמפקח בנייה.  כיום קשה למצוא אנשים שיבחרו לחסוך את עלות הפיקוח על הבנייה בוילות, אך עדיין ישנם אנשים שיבחרו מפקח בנייה לא מקצועי ולא מנוסה מספיק שעלול לבצע טעויות קריטיות שיעכבו את הפרויקט, ייקרו אותו ופרויקט שלא יהיה בהלימה לתכנון והסיכומים המקדימים".
אם כך, איך ניתן לבחור מפקח בנייה לוילות בצורה טובה ובטוחה? יעקב אביב בנה מאות בתים בישראל וכמפקח בנייה המגיע מראשיתו כקבלן רשום עם ניסיון רב שנים, יעקב מספק עבורנו את הטיפ החשוב ביותר: "בחירת מפקח בנייה לוילות חייבת להתבצע כאילו מדובר במבנה ציבורי, מדובר על פרויקט יוקרתי וחשוב עבור האנשים שמזמינים אותו ועליהם לבחון את מפקח בנייה לפי מטרים בבנייה שבנה עד כה והוותק שלו בתחום".

תוכן עניינים

דילוג לתוכן